Okoliczne atrakcje
Suwalski Park Krajobrazowy
Najstarszy park krajobrazowy w Polsce. Jest to fragment polodowcowego krajobrazu, zachwyca mnóstwem wzniesień i pagórków oddzielonych od siebie dolinami rzecznymi i licznymi jeziorami. Na fotografii Turtul - siedziba SPK.
Wigierska kolej wąskotorowa
Wpisana do rejestru zabytków w 1991 r. jako cenny wytwór techniki i jedna z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce.
Trasa z Płociczna-Tartak, gdzie kolejka ma swój początek – aż do Zelwy liczyła sobie 36 km.
Przejazd zabytkową kolejką przebiega przez wyjątkowo malownicze lasy Puszczy Augustowskiej i Wigierskiego Parku Narodowego, tuż nad brzegiem niezwykłego jeziora Wigry.
Punkt widokowy "U Pana Tadeusza"
Usytuowany w Smolnikach na krawędzi zagłębienia Szeszupy, z panoramą na zespół jezior kleszczowieckich. Tu kręcono sceny do "Pana Tadeusza" i "Doliny Issy".
Suwałki - zalew Arkadia
Malowniczo położony sztuczny zbiornik wodny, zasilany wodami rzeki Czarna Hańcza. Na środku zalewu znajduje się urocza wysepka.
W okresie letnim działa kąpielisko wypożyczalnia sprzętu pływającego (łódki, kajaki, rowery wodne).
W sąsiedztwie: kawiarnia oraz plac zabaw, korty tenisowe, skate park oraz siłownia plenerowa, Street Workout i Parkour Park.
W pobliżu znajduje się nowoczesny stadion piłkarski, pływalnia z siłownią i sauną oraz hala sportowa ze ścianką wspinaczkową.
WOSiR Szelment
Kompleks sportowo-rekreacyjny u stóp Góry Jesionowej.
Zimą oferuje:
- stoki narciarskie
- narty, snowboard, snowtubing
Latem:
- kilometrowy wyciąg nart wodnych na jeziorze Szelment
- plaża, park wodny
Jedyny w okolicy park wodny na wodzie
- wypożyczalnia desek SUP, kajaków i rowerów wodnych, Katamaran
Wigierski Park Narodowy
Jeden z największych parków narodowych w Polsce. Najcenniejszymi jego elementami przyrodniczymi są ekosystemy wodne, a wśród nich Jezioro Wigry oraz najdłuższa rzeka Czarna Hańcza.
Warto zobaczyć Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Skorzystać z rejsu łodzią „LEPTODORA” oraz sieci ścieżek edukacyjnych.
Szlak Rowerowy Green Velo
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego (397 km), podlaskiego (598 km), lubelskiego (414 km), podkarpackiego (459 km) i świętokrzyskiego (210 km). Niemal 580 km (29% długości trasy) stanowią odcinki prowadzące przez tereny leśne, a 180 km (9% długości trasy) przypada na doliny rzek.
Trójstyk granic
W miejscu styku 3 państw: Polski, Litwy i rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego stoi ozdobny, granitowy ostrosłup z godłami 3 sąsiadujących państw i napisem w języku danego państwa.
Obok trójstyku znajduje się ścieżka poznawcza „Trójstyk granic – biegun zimna” (tablice informacyjne z mapami w języku polskim, litewskim, angielskim i rosyjskim). Przy atrakcji przebiega rowerowy szlak Green Velo.
Kanał Augustowski
Został wybudowany w latach 1823- 1839 wg projektu generała Ignacego Prądzyńskiego. Mierzy sobie 80 km po stronie polskiej oraz 23 km na Białorusi.
Na kanale znajduje się 18 śluz (jedna graniczna, 3 po stornie białoruskiej, 14 po stronie polskiej).
Śluzy i Kanał Augustowski możemy podziwiać podczas rejsów statkiem z Augustowa i podczas spływów kajakowe rzeką Czarną Hańczą.
Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach
Izba jest materialnym dowodem istnienia na tych terenach we wczesnym średniowieczu Jaćwingów. Izba dokumentuje historię Jaćwieży, życie codzienne i walki najpotężniejszego z plemion pruskich. To tutaj można dowiedzieć się jak wyglądała Góra Zamkowa za czasów osadnictwa Jaćwingów do XIII w.
Na uwagę zasługuje nowoczesna aranżacja w postaci makiet czy podświetlanych tablic. Całości dopełnia rozpoczynająca się przy Izbie trasa turystyczna pn. „Tropem Sziurpy”.
Plaża ze zjeżdżalnią wodną
Nad jeziorem Pobondzie powstała ogólnodostępna plaża z pomostami, zjeżdżalnią wodną (40 m) i przebieralnią. Ponadto jest wiata kominkowa z grilem, sanitariaty, boisko do piłki plażowej oraz wiaty i ławki do odpoczynku.
Suwałki
Warto zobaczyć:
-
Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
-
Muzeum Marii Konopnickiej i Suwalski Baśniowy Szlak Krasnali
-
Klasycystyczna zabudowa starówki.
-
Cmentarz 7 Wyznań
-
Molenna Staroobrzędowców.
-
Bulwary nad Czarną Hańczą
-
Zalew Arkadia z kąpieliskiem.
Molenna w Wodziłkach
Wodziłki założone zostały w 1788 roku przez uciekających przed carskimi represjami starowierców. Starowiercy (inaczej - staroobrzędowcy) – to ortodoksyjny nurt prawosławia, który odrzucił zmiany powstałe na skutek reformy mającej na celu dostosowanie obrządku rosyjskiego kościoła prawosławnego do greckiego (lata: 1652 – 1656). W Wodziłkach znajduje się najstarsza na Suwalszczyźnie świątynia starowierców (molenna), czynna do dnia dzisiejszego.
Jezioro Hańcza
Najgłębsze jezioro w Polsce i na Niżu Środkowoeuropejskim (106m). Brzegi wyścieła warstwa głazów narzutowych. Jezioro od 1963 r. jest rezerwatem przyrody.
Mosty w Stańczykach
Spektakularne wiadukty nieaktywnej trasy linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy. Mosty w Stańczykach są najwyższymi mostami kolejowymi i jednymi z najwyższych w Polsce o konstrukcji z żelbetu i licznych łukach. Długość – 200m i wysokość 36m. Filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard.
Wieża widokowa w Stańczykach
Wysoka na 20 metrów wieża o ośmiobocznym kształcie - z tarasu położonego na wysokości 15 metrów nad ziemią rozpościerają się widoki na piękne, polodowcowe krajobrazy. Z wieży w Stańczykach zobaczyć można wytopiskowe jeziora Tobellus, przełom doliny Błędzianki oraz słynne zabytkowe mosty kolejowe.
Spływy kajakowe
Miłośników aktywnej turystyki zapraszamy na spływy kajakowe rzekami: Szeszupą, Czarną Hańczą przez Kanał Augustowski, Marychą, Rospudą.
Klasztor Wigry
Pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach na półwyspie otoczonym przez jezioro Wigry.
REJSY STATKIEM STATKIEM PAPIESKIM TRYTON po jeziorze Wigry - od maja do września. Statek pływa trasą papieską, czyli szlakiem wodnym, którym w 1999 roku płynął podczas swojej pielgrzymki papież Jan Paweł II, zatrzymujemy się również na Płosie na głębokości 73m – najgłębszym miejscu na Wigrach. Główna przystań znajduje się pod Klasztorem Kamedułów w Wigrach.
Puńsk
Litewska miejscowość w Polsce. W Puńsku mieszka nieco ponad 1000 mieszkańców z czego aż 75% to Litwini. Na ulicach wszędzie słychać litewski, napisy są dwujęzyczne, w szkole uczy się języka litewskiego oraz wydawana jest litewska gazeta. Skosztujesz tu też dań kuchni litewskiej. W Puńsku znajduje się też skansen litewski, niezwykle piękna świątynia oraz muzeum etnograficzne - dom kultury litewskiej.
Wycieczki do Wilna
Możliwość zamówienia wycieczki busem z miejsca pobytu. W Wilnie zwiedzanie z przewodnikiem: Starówka, Kościół Św Piotra i Pawła, cmentarz na Rossie, zamek w Trokach.
Głazowisko Bachanowo
Rezerwat znajdujący się na południe od jeziora Hańcza, najgłębszego jeziora w Polsce. Na obszarze 0,9 hektara znajduje się ponad 10 000 głazów o obwodzie do 8 metrów. Głazy te zostały tu porzucone przez cofający się lodowiec ze Skandynawii.
Pałac Paca w Dowspudzie
jest to pozostałość po dwukondygnacyjnym neogotyckim pałacu, który został wybudowany w latach 820-1827, dzięki staraniom Ludwika Michała Paca.
Ludwik Michał Pac był generałem Wojsk napoleońskich i polskich. Pałac zaprojektowali znani architekci P. Bosio oraz H.Marconi. Niestety zachował się do tej pory tylko arkadowy portyk i wieżyczka.
Góra Cisowa
Najwyższe wzniesienie na Suwalszczyźnie (256 m n.p.m.) przy trasie miedzy miejscowościami Jeleniewo – Rutka Tartak, zwana suwalską Fudżijamą ze względu na kształt przypominający krater wulkanu i podobieństwo do świętej japońskiej góry. Doskonały punkt widokowy na Suwalski Park Krajobrazowy.
Aquapark w Suwałkach
Kompleks składa się z części rekreacyjnej i sportowej. A dodatkowo przygotowano kompleks łaźni i saunarium. Tuż obok jest nowoczesny Miejski Plac Zabaw i strefa seniora.
Park Linowy w Udziejku
Pomiędzy Górą zamkową a Górą Cisową, nad jeziorem Jeglówek jest park linowy "Twierdza Jaćwingów". Obejmuje 4 trasy linowe o różnej trudności i zjazdy tyrolskie o długości 420 m.