top of page
Suwalski Park Krajobrazowy

Okoliczne atrakcje 

Suwalski Park Krajobrazowy

Najstarszy park krajobrazowy w Polsce. Jest to fragment polodowcowego krajobrazu, zachwyca mnóstwem wzniesień i pagórków oddzielonych od siebie dolinami rzecznymi i licznymi jeziorami. Na fotografii Turtul - siedziba SPK.

Turtul - siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego

Wigierska kolej wąskotorowa

Wpisana do rejestru zabytków w 1991 r. jako cenny wytwór techniki i jedna z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce.

Trasa z Płociczna-Tartak, gdzie kolejka ma swój początek – aż do Zelwy liczyła sobie 36 km. 

Przejazd zabytkową kolejką przebiega przez wyjątkowo malownicze lasy Puszczy Augustowskiej i Wigierskiego Parku Narodowego, tuż nad brzegiem niezwykłego jeziora Wigry.

Wigierska kolejka wąskotorowa

Punkt widokowy "U Pana Tadeusza"

Usytuowany  w Smolnikach na krawędzi zagłębienia Szeszupy, z panoramą na  zespół jezior kleszczowieckich. Tu kręcono sceny do "Pana Tadeusza" i "Doliny Issy".

punkt widokowy w Smolnikach

Suwałki - zalew Arkadia

Malowniczo położony sztuczny zbiornik wodny, zasilany wodami rzeki Czarna Hańcza. Na środku zalewu znajduje się urocza wysepka.

W okresie letnim działa kąpielisko wypożyczalnia sprzętu pływającego (łódki, kajaki, rowery wodne). 

W sąsiedztwie: kawiarnia oraz plac zabaw, korty tenisoweskate park oraz siłownia plenerowa, Street Workout i Parkour Park.

W pobliżu znajduje się nowoczesny stadion piłkarskipływalnia z siłownią i sauną oraz hala sportowa ze ścianką wspinaczkową.

zalew arkadia

WOSiR Szelment

Kompleks sportowo-rekreacyjny u stóp Góry Jesionowej. 

Zimą oferuje:

- stoki narciarskie

- narty, snowboard, snowtubing

Latem:

- kilometrowy wyciąg nart wodnych na jeziorze Szelment

- plaża, park wodny

Jedyny w okolicy park wodny na wodzie

- wypożyczalnia desek SUP, kajaków i rowerów wodnych, Katamaran

wosir szelment

Wigierski Park Narodowy

Jeden z największych parków narodowych w Polsce.  Najcenniejszymi jego elementami przyrodniczymi są ekosystemy wodne, a wśród nich Jezioro Wigry oraz najdłuższa rzeka Czarna Hańcza. 

Warto zobaczyć Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Skorzystać z rejsu łodzią „LEPTODORA” oraz sieci ścieżek edukacyjnych.

Wigierski Park Narodowy

Szlak Rowerowy Green Velo

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego (397 km), podlaskiego (598 km), lubelskiego (414 km), podkarpackiego (459 km) i świętokrzyskiego (210 km). Niemal 580 km (29% długości trasy) stanowią odcinki prowadzące przez tereny leśne, a 180 km (9% długości trasy) przypada na doliny rzek.

szlak green velo

Trójstyk granic

W miejscu styku 3 państw: Polski, Litwy i rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego stoi ozdobny, granitowy ostrosłup z godłami 3 sąsiadujących państw i napisem w języku danego państwa.

Obok trójstyku znajduje się ścieżka poznawcza „Trójstyk granic – biegun zimna” (tablice informacyjne z mapami w języku polskim, litewskim, angielskim i rosyjskim). Przy atrakcji przebiega rowerowy szlak Green Velo.

trójstyk granic

Kanał Augustowski

Został wybudowany w latach 1823- 1839 wg projektu generała Ignacego Prądzyńskiego. Mierzy sobie 80 km po stronie polskiej oraz 23 km na Białorusi. 
Na kanale znajduje się 18 śluz (jedna graniczna, 3 po stornie białoruskiej, 14 po stronie polskiej).
Śluzy i Kanał Augustowski możemy podziwiać podczas rejsów statkiem z Augustowa i podczas spływów kajakowe rzeką Czarną Hańczą.  

kanał augustowski

Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach

Izba jest materialnym dowodem istnienia na tych terenach we wczesnym średniowieczu Jaćwingów. Izba dokumentuje historię Jaćwieży, życie codzienne i walki najpotężniejszego z plemion pruskich. To tutaj można dowiedzieć się jak wyglądała Góra Zamkowa za czasów osadnictwa Jaćwingów do XIII w. 

Na uwagę zasługuje nowoczesna aranżacja w postaci makiet czy podświetlanych tablic. Całości dopełnia rozpoczynająca się przy Izbie trasa turystyczna pn. „Tropem Sziurpy”.

izba pamięci jaćwingów szurpiły

Plaża ze zjeżdżalnią wodną 

Nad jeziorem Pobondzie powstała ogólnodostępna plaża z pomostami, zjeżdżalnią wodną (40 m) i przebieralnią. Ponadto jest wiata kominkowa z grilem, sanitariaty, boisko do piłki plażowej oraz wiaty i ławki do odpoczynku.

plaża Pobądzie

Suwałki

Warto zobaczyć:

  • Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

  • Muzeum Marii Konopnickiej i Suwalski Baśniowy Szlak Krasnali

  • Klasycystyczna zabudowa starówki.

  • Cmentarz 7 Wyznań

  • Molenna Staroobrzędowców.

  • Bulwary nad Czarną Hańczą

  • Zalew Arkadia z kąpieliskiem.

Suwałki

Molenna w Wodziłkach

Wodziłki założone zostały w 1788 roku przez uciekających przed carskimi represjami starowierców. Starowiercy (inaczej - staroobrzędowcy) – to ortodoksyjny nurt prawosławia, który odrzucił zmiany powstałe na skutek reformy mającej na celu dostosowanie obrządku rosyjskiego kościoła prawosławnego do greckiego (lata: 1652 – 1656). W Wodziłkach znajduje się najstarsza na Suwalszczyźnie świątynia starowierców (molenna), czynna do dnia dzisiejszego.

Wodziłki

Jezioro Hańcza

Najgłębsze jezioro w Polsce i na Niżu Środkowoeuropejskim (106m). Brzegi wyścieła warstwa głazów narzutowych. Jezioro od 1963 r. jest rezerwatem przyrody.

Jezioro Hancza

Mosty w Stańczykach

Spektakularne wiadukty nieaktywnej trasy linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy. Mosty w Stańczykach są najwyższymi mostami kolejowymi i jednymi z najwyższych w Polsce o konstrukcji z żelbetu i licznych łukach. Długość – 200m i wysokość 36m. Filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard.

mosty w Stańczykach

Wieża widokowa w Stańczykach

Wysoka na 20 metrów wieża o ośmiobocznym kształcie - z tarasu położonego na wysokości 15 metrów nad ziemią rozpościerają się widoki na piękne, polodowcowe krajobrazy. Z wieży w Stańczykach zobaczyć można wytopiskowe jeziora Tobellus, przełom doliny Błędzianki oraz słynne zabytkowe mosty kolejowe.

wieża widokowa Stańczyki

Spływy kajakowe

Miłośników aktywnej turystyki zapraszamy na spływy kajakowe rzekami: Szeszupą, Czarną Hańczą przez Kanał Augustowski, Marychą, Rospudą.

spływy kajakowe

Klasztor Wigry

Pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach na półwyspie otoczonym przez jezioro Wigry. 

REJSY STATKIEM STATKIEM PAPIESKIM TRYTON po jeziorze Wigry - od maja do września.  Statek pływa trasą papieską, czyli szlakiem wodnym, którym w 1999 roku płynął podczas swojej pielgrzymki papież Jan Paweł II, zatrzymujemy się również na Płosie na głębokości 73m – najgłębszym miejscu na Wigrach. Główna przystań znajduje się pod Klasztorem Kamedułów w Wigrach.

klasztor w Wigrach

Puńsk

Litewska miejscowość w Polsce. W Puńsku mieszka nieco ponad 1000 mieszkańców z czego aż 75% to Litwini. Na ulicach wszędzie słychać litewski, napisy są dwujęzyczne, w szkole uczy się języka litewskiego oraz wydawana jest litewska gazeta. Skosztujesz tu też dań kuchni litewskiej. W Puńsku znajduje się też skansen litewski, niezwykle piękna świątynia oraz muzeum etnograficzne - dom kultury litewskiej.

Puńsk

Wycieczki do Wilna

Możliwość zamówienia wycieczki busem z miejsca pobytu. W Wilnie zwiedzanie z przewodnikiem: Starówka, Kościół Św Piotra i Pawła, cmentarz na Rossie, zamek w Trokach. 

Zamek Troki

Głazowisko Bachanowo

Rezerwat znajdujący się na południe od jeziora Hańcza, najgłębszego jeziora w Polsce. Na obszarze 0,9 hektara znajduje się ponad 10 000 głazów o obwodzie do 8 metrów. Głazy te zostały tu porzucone przez cofający się lodowiec ze Skandynawii.

głazowisko Bachanowo

Pałac Paca w Dowspudzie

jest to pozostałość po dwukondygnacyjnym neogotyckim pałacu, który został wybudowany w latach 820-1827, dzięki staraniom Ludwika Michała Paca.
Ludwik Michał Pac był generałem Wojsk napoleońskich i polskich. Pałac zaprojektowali znani architekci P. Bosio oraz H.Marconi. Niestety zachował się do tej pory tylko arkadowy portyk i wieżyczka.

palac Paca Dowspuda

Góra Cisowa

Najwyższe wzniesienie na Suwalszczyźnie (256 m n.p.m.) przy trasie miedzy miejscowościami Jeleniewo – Rutka Tartak, zwana suwalską Fudżijamą ze względu na kształt przypominający krater wulkanu i podobieństwo do świętej japońskiej góry. Doskonały punkt widokowy na Suwalski Park Krajobrazowy. 

Cisowa Góra

Aquapark w Suwałkach

Kompleks składa się z części rekreacyjnej i sportowej. A dodatkowo przygotowano kompleks łaźni i saunarium. Tuż obok jest nowoczesny Miejski Plac Zabaw i strefa seniora.

aquapark Suwałki

Park Linowy w Udziejku

Pomiędzy Górą zamkową a Górą Cisową, nad jeziorem Jeglówek jest park linowy "Twierdza Jaćwingów". Obejmuje 4 trasy linowe o różnej trudności i zjazdy tyrolskie o długości 420 m.

park linowy
bottom of page